Peurunka Lakeview osoitti haastavuutensa

23.-25.5.2014 frisbeegolfin suomalaiset kärkinimet saapuivat kilpailemaan, Suomen frisbeegolfliiton pro tour -osakilpailuun, Peurunka Lakeview -frisbeegolfradalle. Radan 18-väyläinen turnaus-layout osoittautui haastavaksi, sillä vain 10 pelaajaa päätyi turnauksen lopputuloksissa alle radan ihannetuloksen. Turnauksen järjestelyt onnistuivat mainiosti, sillä Peurunka tarjoaa erinomaiset puitteet laadukkaiden tapahtumien järjestämiseen.

Peurunka Lakeview -frisbeegolfrata on malliesimerkki hyvin suunnitellusta frisbeegolfradasta. Rata palvelee peruskäytössä aloittelijoiden ja harrastajien tarpeita erittäin hyvin. Vaihtelevaa ja mielenkiintoista rataa on kuitenkin mahdollista muokata vastaamaan kilpapelaajien taitotasoa, jotta radan haastavuus vastaa arvoturnausten odotuksia.

600x335_foto_jalle_mestari
Jalle Stoor osaa pelata nöyrästi ja rennosti, myös paineen alla turnauksissa.

Lajin kärkinimet hallitsivat kisaa alusta lähtien
Jo pitkään kilpakenttiä kiertänyt Jalle Stoor onnistui ensimmäisellä kierroksella hienosti. Hän heitti radan 48 heitolla, 7 alle par. Stoorin ensimmäisen kierroksen PDGA-rating on 1045. Koko Keski-Suomen frisbeegolfseuraa edustava Peksi Luoma onnistui turnauksen avauskierroksella hyvin, jääden vain heiton Stoorin taakse. Luoman tulos 49, ansaitsi PDGA-rating:in 1036. Frisbeegolfammattilainen Seppo Paju oli kolmantena ensimmäisen kierroksen jälkeen tuloksella 50, 5 alle par.

Turnauksen kolmas ja ratkaiseva kierros tarjosi yleisölle jännitysnäytelmän
Sunnuntaina klo 12.10 starttasi kärkiryhmä ratkaisevalle kolmannelle 18-väyläiselle kierrokselle. Turnauksen suurin yllättäjä oli vasta 15-vuotias Jesse Nieminen, Juankoskelta. Hän oli kahden pelatun kierroksen jälkeen kärkipaikalla tuloksella 102, 8 alle parin.

Jännittävä ja hyvin tasainen kilpailu ratkesi vasta kierroksen viimeisellä väylällä. Jalle Stoor kruunattiin voittajaksi, Seppo Paju ja juniorisensaatio Jesse Nieminen päätyivät tasatuloksin jaetulle toiselle sijalle. Runsas yleisö seurasi ratkaisuhetkiä Peurungassa ja live scoring -tulospalvelu piti fanit ajantasalla läpi turnauksen ratkaisuhetkien sosiaalisessa mediassa.
>> tulokset

600x335_peksi
Peksi Luoma tuntee Peurungan radan metkut.

Puska Puttaajat ry on Suomen aktiivisin frisbeegolfseura
Peurungan radalla toimiva ja vaikuttava seura, toimii tavalla joka näyttää suuntaa frisbeegolfin tulevaisuudelle. Seuran jäsenmäärä, tapahtumien lukumäärä, hyvin organisoitu valmennus- ja koulutustoiminta sekä seuran toiminassa vallitseva ilmapiiri ovat poikkeuksellisia, jopa kansainvälisessä vertailussa. Spirit of the game – reilun pelin periaatteet, näkyvät kaikessa seuran toiminnassa. Oikea asenne luo positiivisen ja kannustavan pohjan, jäsenistön osallistumiselle seuran toimintaan ja turnauksiin.

Seuran kilpapelaajat onnistuvat turnauksessa mainiosti
Avoimessa sarjassa Peksi Luoma sijoittui sijalle 5. Jari Pajari tsemppasi loppuun asti ja päätyi lopputuloksissa sijalle 13. ansaiten suorituksellaan paikan SM-kisoihin. Onneksi olkoon! Henrik Martikainen pelasi tuloksellisesti tasaisen turnauksen, 56 55 57 ja päätyi 16. sijalle.

Seuran junioritähdet Aleksi Paananen ja Väinö Mäkelä onnistuivat käsittelemään paineet loistavasti. He päätyivät tasapistein sijalle 17. Upea suoritus kotikentällä, antaa varmasti pojille energiaa ja motivaatiota jatkaa pitkäjänteistä harjoittelua lajin parissa.

600x335_seppo
Seppo Paju nauttii pelaamisesta Peurunka Lakeview -frisbeegolfradalla.

Menestystä kaikissa sarjoissa
Seuran edustusjoukkueen kapteeni Sami Väisänen päätyi kotiradallaan toiseksi, seniorit-40 sarjassa. Kolmanneksi sarjassa pelasi Puska Puttaajat ry:n puheenjohtaja Timo Frondelius. Naistensarjassa Mari Haukka sijoittui neljänneksi ja Taru Ahonpää sijalle 7. Terttu Rosenqvist pelasi FPM (naiset-40) -sarjassa kolmanneksi. Onneksi olkoon kaikille turnauksessa menestyneille ja suuri kiitos kaikille järjestelyihin osallistuneille.
>> tulokset + rating / pdga.com